У наш час великої уваги надають екологічно чистим матеріалам. Зазвичай людина, яка вирішила будувати будинок з дерева, віддає перевагу оздоблювальним матеріалам також з дерева. Стеля, виконана з елементів дерева не є щось нове. Це, скоріше, те добре та корисне, що ми винесли з багаторічного досвіду наших дідів. Стеля може бути виконана з вагонки, імітації бруса, блок-хаусу. У цій статті я розгляну тему монтажу стелі з блок-хаусу. Основні принципи технології монтажу стелі такі самі, як і монтажу блок-хаусу на стіни.

Основні види стель

1. Стеля, прикріплена до несучих балок, крокв (стропил)

Після встановлення несучих балок, або кроквяної системи, та після завершення всіх покрівельних робіт необхідно починати монтаж стелі.

Іноді робітники, встановивши кроквяну систему, виконують монтаж чорнової стелі, а потім укладають теплоізоляцію і починають роботи по покриттю покрівлі.

У інших випадках виконують покрівельні роботи, а потім вже зсередини приступають до теплоізоляційних робіт. Ці два методи досить розповсюджені.

Більш детальну інформацію про технологію монтажу самого даху і про види монтажу я опишу в статті про покрівлі. Зараз я хочу розглянути основні принципи монтажу оздоблювального шару стелі.

Крокви встановлюються, в основному, через 600 мм. Влаштовуємо гідроізоляційну плівку. Кріпимо за допомогою будівельного степлера до крокв. Далі відстань між кроквами заповнюємо утеплювачем.

Існує багато різних виробників теплоізоляційних матеріалів. Вибір зупиняемо на економічно вигодному варіанті на основі теплотехнічного розрахунку товщини необхідного матеріалу.

Для того, щоб матеріал тримався в просторі між кроквами, необхідно при нарізанні рулону збільшити ширину на 5см. Таким чином матеріал буде щільно заходити в міжкроквяний простір. Також можна використовувати шпагати, які кріпляться скобами до кроквяної системи і не дають утеплювачу випасти. Від якості проведених робіт буде залежати рівень теплоізоляції і звукоізоляції всього приміщення. Далі кріпимо пароізоляційну плівку. Стики проклеюються спеціальним скотчем.

Наступний крок – це кріплення блок-хаусу. Кріпимо за допомогою саморізів в паз під кутом 45 ° або на кляймери. Розташовувати блок-хаус можна в різному напрямку, за бажанням. Однак треба звернути увагу на те, що в деяких випадках необхідно передбачити пази, щоб приховати стики і торці.

Після проведення всіх заходів по монтажу можна починати декоративне оздоблювання площини стелі. Так само, як стіни, стелю можна покривати лаком і фарбувати. Але спочатку слід обробити кожен елемент антисептиком. Краще це робити до початку монтажних робіт, щоб була можливість обробити торці і малодоступні місця матеріалу.

2. Стеля з декоративними несучими балками

Оздоблювальний матеріал стелі кріпиться між несучими балками покрівлі або між несучими балками перекриття. Звичайно, цей спосіб рекомендований лише для дачних будівель, оскільки в цьому випадку будуть деякі проблеми із звукоізоляцією – звукові та шумові перешкоди передаватимуться по несучим елементам. Цей варіант економічно менш витратний, хоча цей аспект досить умовний і залежить від особистих переваг.

У деяких випадках при влаштуванні міжповерхового перекриття несучі балки укладаються на стіни, відповідно до запланованої відмітки. Далі балки підшиваються чорновою стелею, укладається теплоізоляційний матеріал. Буває, що за задумом дизайнера потрібно залишити несучі елементи для декоративної обробки. У такому випадку чорнову стелю монтують так, щоб частина балки залишалася видимою. Звичайно, можна обійтися і фальш-балками, які обробляють під несучий елемент і встановлюють після монтажу чорнової стелі. Але в даному розділі ми розглянемо саме варіант, коли несучий елемент залишають на виду.

Після монтажу чорнової стелі і утеплювача, а також монтажу чорнової підлоги зверху починаємо монтування решетування. Для цього до чорнової стелі кріпимо бруски. Рекомендовані розміри бруска 40х40мм, 50х50мм. Однак розміри можна коригувати залежно від висоти стель і товщини матеріалу. Для того, щоб правильно і без додаткових трудовитрат виставити рівень решетування, можна використовувати кронштейни для гіпсокартону. Застосування кронштейнів переважно тим, що при сезонних перепадах температури і вологості конструкція не відчуватиме значних деформацій. Бруски встановлюємо з кроком 500 мм. Однак відстань коригується залежно від кроку несучих балок.

Далі необхідно зробити в балці пази по всій довжині балки (рекомендовано), щоб не було видно стиків в місці з’єднання дошки блок-хаусу і несучої балки. Паз робиться за рівнем бензопилою або підручними теслярськими інструментами.

Далі, відрізаючи необхідні відрізки блок-хаусу, вставляємо їх у пази. Ущільнюємо через дерев’яну прокладку, щоб не пошкодити матеріал. Кріпимо блок-хаус до брусків решетування саморізами або на клямери. Останні дошки кріпимо за допомогою клинів.

Що стосується декоративного оздоблення, це теж широка тема. Балки зачищуються, шліфуються, а потім декоруються відповідно задуманому образу. Після того, як в перший раз наноситься декоративне покриття, вся площина шліфується, щоб прибрати підняті волокна деревини. Після цього декоруючий шар наноситься ще 2-3 рази. Фарбу рекомендується оновлювати, щоб продовжити експлуатаційний термін служби конструкції.

3. Стеля навісна

Навісна стеля, звичайно, має ряд переваг. Наприклад, можливість проведення комунікацій в міжстельовому просторі, можливість додаткової теплоізоляції. Ще однією особливістю підвісної стелі є її здатність гасити звуко- і вібро шуми, що передаються по несучому остову будівлі. Основний принцип конструкції – це підвішування площини стелі на кронштейни.

Після того, як роботу по монтажу чорнової стелі закінчено, слід починати монтаж решетування. Для цього застосовуємо сухі бруски, попередньо оброблені спец. розчинами для запобігання гнилі та ураження шашелем. На обробку деревини слід звернути особливу увагу, оскільки поява шкідників або гнилі зведе всі наші зусилля на нуль. Важливо правильно організувати заходи по провітрюванню простору між чорновою стелею і оздоблювальним шаром. Грамотно організована циркуляція повітря оберігає конструкцію від гнильних проявів.

Спочатку необхідно визначитися щодо необхідної висоти приміщення, щоб знати, на якій позначці встановлювати решетування. Для цього треба відзначити горизонтальний рівень запланованої стелі. За допомогою лазерного рівня або вручну відзначаємо на стіні лінію стелі.

Решетування може бути виконане з дерева, також може використовуватися металеве решетування, таке, як під гіпсокартонну систему. Кріпимо балки підвісної стелі саморізами на кронштейни. Балки встановлюємо з кроком 600 мм. У простір між чорновою підлогою та решетуванням можна укладати додатковий шар теплоізоляції, проводити електричну проводку освітлення, підсвічування.

Безпосередньо перед монтажем блок-хаусу всі дошки обробляємо антисептіком і грунтовкою. Кріпимо дошки на саморізи або на кляймери. Ущільнюємо дошки шляхом підбиття кожного елемента через дерев’яну прокладку. У місцях, де кабель повинен виходити назовні, попередньо треба просвердлити отвори. Зверну увагу на те, що електричний кабель в дерев’яних будівлях вимагає додаткової ізоляції. Іноді кабель обгортають базальтової ватою, щоб запобігти будь-яке можливе загоряння. Останні дошки встановлюємо і ущільнюємо клинами. Останню дошку встановлюємо, підрізаючи паз. Потім встановлюємо карнизи в місця з’єднання стіни і стелі. Після цього виконуємо роботи по фарбуванню або покриттю лаком.