Перш ніж розбиратися зі способом кріплення вагонки, потрібно розібратися зі способом кріплення вагонки. І це зовсім не помилка. До того, як вирішувати, яким чином (за допомогою цвяхів, кляймер і т. п.) монтувати кожну планку до каркасу, потрібно визначитися, в якому напрямку ми будемо їх кріпити: вертикально чи горизонтально, згори вниз або знизу вгору, пазом вгору або вниз і т. д. Варіантів, як бачите, багато.

Зазвичай для того, щоб визначитися з дизайном, рекомендують розглянути фото об’єктів. Це вдала ідея, але не в нашому випадку. Найчастіше фото вагонки публікують забудовники або майстри, мета яких не завжди висока якість, а часто просто швидкий прибуток. І завантажують вони саме фото своїх економічних робіт, а не практичних об’єктів. Ними заповнений інтернет, і створюється хибне враження, ніби саме так робить більшість людей, а значить, це перевірений, практичний варіант.

Але ми з вами давайте все ж таки розберемося, що є практичним, а що економічним.

Дизайнерські рішення

Спочатку декілька слів про дизайнерський аспект облицювання дерев’яною вагонкою. При горизонтальному розташуванні вагонки візуально збільшується довжина стіни, а вертикальне розташування збільшить висоту стель. Одноманітне облицювання може викликати негативні відчуття. Добре виглядає комбінована обшивка, наприклад: до рівня пояса – горизонтально, вище – вертикально. Цікавим є варіант монтажу по діагоналі. При вертикальному кріпленні вагонки на стіну, а також при кріпленні її на стелі дошки монтуються шипом у бік входу. Цим маскується щілина паза вагонки. У приміщеннях з нормальним рівнем вологості спосіб обшивки – це лише питання смаку. Інша справа, якщо це лазня, неопалювані приміщення

або зовнішня обшивка.

 

Рішення для лазні

Розглянемо плюси та мінуси кожного з способів кріплення вагонки в лазні:

Критерії Вертикально Горизонтально
Волога + Легше стікати волозі + Каркас вертикальний і немає перешкод для стікання конденсату, який утворюється на фользі за вагонкою.
+ Вагонку укладають шипом вгору, і вода не потраплятиме в паз.
Вентиляція – Кріпильний брус йде горизонтально, закриваючи можливість вентилювання  під вагонкою
Гниття  + Легкість заміни нижніх дошок
Ремонт підлоги + Досить зняти пару планок вагонки
Зсихання й щілини – Температура внизу і нагорі має суттєву різницю. Розширення й зсихання більш помітні.
Вартість + Дешевше
Монтаж + Простіше, швидше

Волога. По вертикальним планкам конденсату стікати зручніше, але це не є значною перевагою, оскільки при горизонтальному кріпленні вагонка кріпиться шипом вгору і рідина не затікає в

щілини, вона так само, практично безперешкодно стікає донизу.

Набагато важливішим є питання каркасу, оскільки волога є і за вагонкою. Конденсат збирається і там. Вертикальне кріплення планок вагонки потребує горизонтального решетування, що призводить до затримування в ньому рідини і в результаті може принести значний збиток.

При горизонтальному кріпленні решетування вертикальне – волога з усіх боків безперешкодно стікає донизу.

Вентиляція.

При вертикальному монтажі вагонки горизонтальне решетування (яке може йти суцільним бруском по всьому периметру) перешкоджає, якщо не перекриває повністю, циркуляцію повітря за вагонкою, чого немає при горизонтальному кріпленні вагонки і наявності необхідних вентилюючих зазорів. Хоча, звичайно, можна вирішити цю проблему шляхом додаткового кріплення каркасу на бруски-підкладки.

Гниття.

У вологих приміщеннях це досить важливе питання. Зазвичай до гниття схильні найнижчі планки. При вертикальному укладанні вагонки усунення проблеми стає дуже складною справою, а при горизонтальному кріпленні ремонт зводиться до заміни однієї чи двох планок.

Ремонт підлоги.

У саунах це також суттєве питання, яке не можна ігнорувати. Для ремонту дерев’яного настилу, так само, як і при гнитті, перевагу має горизонтальне укладання вагонки.

Зсихання й щілини.

Оскільки температура внизу й вгорі приміщення істотно відрізняється, при вертикальному кріпленні вагонки розширення і зсихання матеріалу будуть більш помітним.

Монтаж.

За рахунок того, що висота приміщення однакова та невелика, вертикальне кріплення буде більш простішим, швидшим та менш затратним. Планки невеликі і всі одного розміру – 2500-2700 – саме від підлоги до стелі.

Висновок

Вертикальна обшивка в лазні буде простішою, дешевшою і швидшою, а горизонтальна – більш грамотною й надійною.

Читайте далі Частина 2 Огляд кріплення для вагонки: фінішні цвяхи, скоби, саморізи, кляммери. Там ви дізнаєтесь про переваги й недоліки кожного виду кріплення та про їх сумісність із способами укладання вагонки.