Для того щоб монтаж вагонки був довговічним, практичним, красивим, а сам процес її укладання приносив радість, потрібно вирішити ряд питань.

Горизонтально чи вертикально?

Перше – це те, як саме будемо кріпити планки вагонки: горизонтально чи вертикально. Від цього суттєво залежить довговічність конструкції. Вертикальне кріплення вагонки передбачає горизонтальне кріплення каркасу. Горизонтальні планки каркасу, що проходять через усю стіну, можуть ускладнювати рух повітря знизу вгору (вентиляцію), а через це волога буде збиратися на задньому боці вагонки і псувати саму вагонку, каркас і навіть стіни. Для лазні, наприклад, це може бути критично.

Крім того, напрямок кріплення вагонки може зіграти суттєву роль під час ремонту підлоги, адже від способу її укладання буде залежати те, чи всю вагонку доведеться знімати або тільки кілька нижніх планок.

Через велику різницю температур внизу й вгорі приміщення вагонка по-різному зсихається і розсихається, результатом чого стає нерівномірна поява щілин. Детальніше про напрямок укладання вагонки читайте в першій частині нашого огляду Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 1. Горизонтально чи вертикально?

Каркас

Каркас зазвичай роблять із дерев’яного бруска, але можна використовувати й металевий профіль. Перевага металопрофілю в ідеально рівній поверхні, а плюси бруска в тому, що з ним легше працювати і коштує він дешевше. Щодо несучої здатності, для вагонки вони підходять з запасом.

Варто розібратися, як кріпити каркас до стіни: на підвісах або за допомогою брусків-підкладок. Переваги першого – швидкість і зручність роботи, перевага останніх – міцніша конструкція. Потрібно також не забути про вентиляцію та передбачити можливість кріплення плінтусів. Про все це і більше того читайте у статті Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 2. Каркас

Матеріал кріплення

Наступним питанням повинен бути вибір кріпильного матеріалу та інструменту, найбільш до нього підходить. Кріплення для вагонки різноманітне – це цвяхи, кляммери, фінішні цвяхи, скоби і саморізи. Вони відрізняються за красою й міцністю. Фінішні цвяхи, наприклад, видно на поверхні, і якщо ви її не пофарбуєте, цілком можливо, що стрункі ряди цвяхів вас не порадують; кляммери ховаються за вагонкою і дають можливість за необхідністю перебирати її без шкоди для неї, однак вони не виносять великого навантаження – для стелі, наприклад, їх не використовують. Детально про це у статті Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 3. Огляд кріпильних матеріалів для вагонки.

Спосіб кріплення

Третім питанням буде спосіб кріплення. Цікаво, що кріплення для вагонки не передбачає одного конкретного способу кріплення. Можна кріпити приховано і відкрито, можна в шип, а можна в паз або в тіло. Варіанти є різні, та їх чимало. Щоб вибрати оптимальний для себе, читайте Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 4. Способи кріплення

Кріплення стелі

Кріплення вагонки на стелю тягне за собою ряд специфічних питань, наприклад, чи використовувати профіль по периметру чи ні. Інша складність полягає в висоті: на висоті працювати незручно, та все ж як якісно зробити розмітку і при цьому не сильно втомитися? Практичні поради читайте в розділі Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 5. Стеля

Зовнішня обшивка, баня, сауна

Кріплення вагонки в атмосферно активному середовищі має свої особливості. Підвищене навантаження обмежує вибір кріпильного матеріалу, вимагає особливого підходу до вентиляції, і найбільш делікатне питання – покриття, від якого залежить комфорт і довговічність. Читайте Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 6. Зовнішня обшивка, баня, сауна.

Важливі моменти монтажу

Найвідповідальніший момент у всьому процесі – монтаж самої вагонки. Сам по собі він не такий складний, але є деякі нюанси, на які варто звернути увагу. Встановлення першої планки, наприклад, дуже відповідальний момент. Далі йде декор, електрика. Для того щоб чогось не забути (наприклад, вентзазор), корисно мати шпаргалку, яку ми для вас і підготували. Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 7. Важливі моменти монтажу вагонки.

Покриття

Кінець, як кажуть, справі вінець. Але все-таки, коли щось робиш, потрібно думати наперед. А що ми будемо робити з нашою вагонкою через кілька років, наприклад. Якщо про це серйозно не замислитися сьогодні, може вийти так, що доведеться переробляти всю роботу або займатися не вельми приємною справою облущування або зняття лаку. Щоб врятувати себе від цього і детально розібратися в тому, чим краще покривати вагонку, читайте огляд матеріалів для покриття Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 8. Покриття дерев’яної вагонки

Породи вагонки

Це також одне з основних питань. Найпоширеніший вид вагонки – з сосни. Це обумовлено ціною – від 5 у.е за м2. Але для виготовлення вагонки використовують також вільху, осику, липу, березу, дорожчі – дуб, ясен і далі – модрина, кедр. Ціна вагонки, наприклад, канадського кедра складає від 70 у.о. за м2. Особливо важливе це питання у разі обшивки лазні. Щодо використання вагонки різних порід у лазні, ми підготували матеріал, де описані всі вищеперелічені породи та їх особливості.