Перш ніж обирати спосіб кріплення вагонки, слід визначитися з напрямком кріплення: горизонтально, вертикально, знизу вгору чи згори донизу тощо. Потім розібратися з існуючими кріпильними матеріалами, їх плюсами і мінусами. Після цього скоріш за все питання способу кріплення стане очевидним.

Є два основні критерії, які треба враховувати при виборі кріплення: перша і головна відміна монтажу вагонки полягає в видимості кріпильного матеріалу. Чи то відкрите укладання, чи приховане. Другий критерій – це навантаження, яке понесе вагонка. Якщо це стеля, то зрозуміло – навантаження від своєї ваги. Якщо це лазня, зовнішня обшивка або неопалюване приміщення, є всі передумови, щоб дошку «повело». У цих випадках застосовують саморізи, як найміцніше з’єднання. В інших випадках використовуються найбільш зручні варіанти.

Відкрита обшивка проста і зрозуміла. Залежно від необхідної якості, використовуються цвяхи, саморізи або фінішні цвяхи, якими вагонка кріпиться просто по лицьової  поверхні. Фінішні цвяхи, звичайно, є пріоритетним варіантом, оскільки вони ледь помітні під лаком, а під фарбою майже зовсім непомітні. Єдине, що потрібно передбачити, аби кріплення все-таки виглядало гарно й естетично – це система: наприклад, за допомогою рулетки або виска промалювати лінію кріплення.

У разі, якщо комусь не до душі стрункі ряди цвяхів, запрошую розібратися в прихованих способах кріплення.

Приховане кріплення більш заплутане через безліч варіацій.

Спочатку визначимося з місцями кріплення:

 

У будь-яке місце з використанням шканту Рис. Б

Засвердлюють отвір, в який утоплюється голівка шурупа, після чого отвір закривається шкантом, підрізається й зашліфовується. Саморіз використовується універсальний (жовтий) діаметром 3 мм відповідної довжини.

Цей вид кріплення необхідний практично завжди, хоча б для початкових і фінішних дошок, але в основному він використовується, коли є потреба посилити кріплення.

Малюнок: 1 Стіна 2 Зазор 3 Утеплювач 4 Вітроізоляція 5 Вагонка 6 Шкант 7 Саморіз

 

У шип Рис. А

Кріплення ставиться з боку шипа (врівень з поверхнею шипа), здійснюється цвяхами, скобами або саморізами під кутом 45 градусів або рівно – особливого значення не має.

Варіант цей використовується, коли вагонка укладається знизу вгору. Перша дошка кріпиться з нижнього боку способом «у будь-яке місце з використанням шканту», що описаний вище.

Ще одне кріплення ставиться у верхній частині, врівень з поверхнею шипа. Наступна вагонка надягається пазом на шип, цим самим прикриває кріплення попередньої і також кріпиться в шип і т. д.

Верхня планка кріпиться аналогічно нижній.

 

У паз

Кріплення ставиться відповідно з боку паза. Залежно від кріплення (якщо це цвяхи, скоби або шурупи), під кутом 45 градусів; також може бути використане спеціальне кріплення – кляммери. Плюси і мінуси кожного з них детально описані у Частина 2. Кріпильні матеріали

Тепер про кожен вид окремо.

 

Цвяхи

Цвяхи забиваються в паз під кутом 45 градусів і добиваються добойником, щоб не перешкоджати наступній дошці. Для прискорення та спрощення робочого процесу використовується пневматичний молоток. Цей спосіб використовується при установці дошок згори донизу.

 

Скоби

Аналогічний спосіб монтажу під кутом, тільки замість цвяхів використовуються скоби. Обов’язково використовується електричний степлер. Є обмеження по товщині вагонки – 12мм.

 

Клямери

Установка вагонки згори донизу або вертикально. Клямери монтуються на задній стінці паза дошки і до стіни за допомогою саморізів, цвяхів або скоб. Добиваються добойником.

Після того, як в клямер забиваються два цвяхи, він акуратно підбивається у напрямку вагонки до упору. Обов’язково контролюється вертикаль дошки. Далі клямер фіксується в потрібному положенні третім цвяхом через круглий отвір в центрі клямера.

На наступній дошці спочатку кріпиться клямер, потім вона стикується з верхньою дошкою і кляммер кріпиться до стіни.

Остання вагонка вгорі стіни або в кутку пробивається оздоблювальним тонким цвяхом через край або кріпиться тонким саморізом, який потім приховає декоративна планка, або по типу «у будь-яке місце», що описаний вище.

Застосовується цей спосіб тільки для внутрішньої обшивки, де використовується тонка вагонка – велике навантаження такі кріплення можуть не витримати.

Читайте також статті:

Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 1. Горизонтально чи вертикально?

Обшивка дерев’яною вагонкою. Частина 2. Кріпильні матеріали

Якщо з усім вищеописаним ви розібралися, можете сміливо переходити до теми про каркас для вагонки або безпосередньо до монтажу дерев’яної вагонки в усіх деталях.