У цьому огляді ми розглянемо кріпильні матеріали. Питання кріпильного матеріалу тісно пов’язанe зі способами кріплення дерев’яної вагонки. У цій статті ми лише трохи торкнемося способів кріплення; для більш повної картини рекомендуємо прочитати матеріал про способи кріплення дерев’яної вагонки.

Скажу одразу, що для одних і тих самих цілей можна використовувати різні способи кріплення, а для одного певного способу кріплення можуть підходити декілька видів кріпильного матеріалу. Ми зважимо переваги різних кріплень в залежності від обставин і виберемо найкращі. Якщо ви тільки починаєте розбиратися з питанням монтажу вагонки, вам насамперед варто буде визначитися з напрямком укладання вагонки (вертикально чи горизонтально, знизу вгору або згори донизу, зліва направо або навпаки). Це може значно звузити широту вибору кріпильного матеріалу.

Цього разу підемо з кінця. Для дерев’яної вагонки використовується 5 основних видів кріплення.

 • фінішні цвяхи
 • цвяхи
 • саморізи
 • скоби
 • клямери

Для простоти систематизації відразу ж відкинемо фінішні цвяхи, оскільки їх застосування обмежене. Існує 2 основних напрямки обшивки вагонкою: відкрита і прихована.

Відкрита обшивка

Цвях вбивається в лицьову поверхню по центру дошки, але краще ближче до пазу – недалеко від місця з’єднання з шипом. За допомогою добійника можна втопити шляпку цвяха в дерево. Для цього способу монтажу ідеально підходять фінішні цвяхи, які виглядають більш акуратно, ніж звичайні цвяхи.

Фінішні цвяхи

Основна відмінність фінішних цвяхів від звичайних – у невеликій овальній шляпці, яка робить такий цвях майже непомітним після того, як його забили, при цьому несуча здатність значно не міняється.

Мінуси

Стрункі ряди фінішних цвяхів все ж таки добре помітні і не завжди радують око. Однак найчастіше це зовсім не критично, особливо за умови подальшого фарбування, або якщо немає особливої потреби у високій якості. З іншого боку, якщо висока якість взагалі не потрібна (наприклад, підсобні приміщення і т. п.), то звичайні цвяхи «в тіло дошки» зведуть витрати й час до мінімуму. Ще додам: щоб ряди цвяхів виглядали струнко, все-таки потрібно докласти старання і розмітити місця вбивання.

Крім того, фінішні цвяхи не можуть тримати велику вагу, наприклад, стелю.

Плюси

 • швидко
 • просто

Зауважу, що цей метод укладання вагонки майстри люблять найбільш, оскільки він передбачає максимальну швидкість монтажу. Їм буває важко зрозуміти педантичність замовника, тому вони можуть наполягати і всіляко переконувати замовника у перевагах цього методу. В одних випадках вони мають рацію, а в інших – ні. Аби повністю розібратися в цьому питанні, йдемо далі.

Отже, з фінішними цвяхами все зрозуміло, залишається кріплення для прихованої обшивки: цвяхи, саморізи, скоби і кляммери – саме тут іде найпалкіша дискусія.

Прихована обшивка

Знову розіб’ємо й прихований спосіб обшивки на дві групи. Перша не рекомендується для зовнішньої обшивки та обшивки лазні, а друга рекомендується. Поділ базується на ступені несучого навантаження: перша група – це цвяхи, скоби, клямери (кляймери), друга – саморізи.

Цвяхи

Швидкий та економічний спосіб монтажу вагонки, вимагає вправності акуратно забивати й добивати цвяхи. Цвяхи забиваються під кутом 45 градусів в паз (при цьому залишаються невидимими). Використовується при вертикальному встановленні дошок або встановленню зверху вниз. Також є улюбленим методом майстрів, оскільки дає максимальний прибуток і не вимагає ніякого додаткового обладнання.

Цвяхи підходять для будь-якого способу укладання вагонки, але міцністю і з’єднання цей спосіб не рекомендується використовувати для обшивки лазень і для зовнішніх робіт. За рівнем складності цілком доступний кожному. Це один з практичних способів, він є особливо зручним і швидким при використанні цвяхозабивного пневматичного молотка (Нейлер).

Скоби

Скоби повністю ідентичні до цвяхів. Степлером (скобочником) під кутом 45 градусів вони заганяються в паз. Цей спосіб використовується при вертикальній установці дошок або зверху вниз. Скоби обов’язково повинні бути утоплені в деревину, так, щоб не заважати шипу наступної дошки.

Зручний спосіб обшивки, за міцністю кріплення такий самий, як цвяхи, вимагає наявності електричного степлера (не кожен степлер підійде для обшивки вагонкою).

Електростеплер – це не пневмомолоток. Один б’є скобами, інший – цвяхами. Електростеплери більше використовують обшивники меблів, але деякими моделями можна укладати вагонку 12мм; більш товсту вагонку вони можуть не взяти. Переваги

 • За допомогою електростеплера монтаж може здійснювати навіть жінка
 • Висока швидкість роботи

Недоліки

 • Потребує спецтехніки
 • Вимагає певної вправності
 • Не рекомендується використовувати в місцях підвищеного навантаження (стелі, лазні, зовнішні стіни і т. п.)

 

Клямери

Клямери – це скоби для невидимого кріплення вагонки. Спеціальної форми кріпильна скоба (кліпса), що надівається на паз тильного боку вагонки, дає можливість монтувати й демонтувати вагонку без будь-якого її деформування. Виготовляються клямери з оцинкованої сталі товщиною 0,55 мм і мають до 7 типорозмірів, кожний для певного розміру вагонки. За формою бувають: прості, поліпшені, збільшені.

                       

Простий                                 Поліпшений                                Збільшений

Цей спосіб монтажу також використовують при вертикальному монтажу дошок або монтажу зверху вниз, але при необхідності можна застосовувати його при укладанні в будь-якому напрямку. За силою кріплення трохи поступається цвяхам і скобам.

Ультрасучасний варіант, призначений для прискорення та спрощення процесу монтажу вагонки має продуманий і виразний вигляд, тому привертає увагу більшості замовників. Для новака цей вид обшивки як раз підходить, оскільки не вимагає ніякої вправності, лише вільного часу й уваги, і при цьому дозволяє досягти професійного результату. Укладання вагонки зводиться до рівня складності дитячого конструктора.

Професіоналами цей метод під різними доводами (мовляв, з часом вагонка зсихається, коробиться, з’являються щілини та інші вади) практично не використовується. Звичайно ж, при кріпленні вагонки клямерами, так само як і при кріпленні будь-яким іншим способом, враховується розширення і зсихання. Тому «казки» майстрів у даному випадку варто ігнорувати. Все набагато банальніше – кріплення клямерами вимагає більше часу та уваги, а якість кріплення при цьому істотно не поліпшується. Але як це пояснити замовникові? Не всі майстри є досить грамотними й терплячими і вміють працювати із замовником. Багатьом з них легше відмахнутися парою невизначених фраз. Попередження з вуст професіонала, ніби щось страшне може статися, ефективно працює, відбиваючи у замовника подальше бажання досліджувати питання. Мовляв, майстер знає, що робить, а я поки не розбираюся, довірюся йому. В результаті «всім» добре, крім спантеличеного замовника і майстра, який так і не навчився відстоювати і пояснювати свою точку зору. Так і живемо. Але це був невеличкий відступ, зараз повернемося до наших клямерів.

Переваги

 • Зручний демонтаж і повторний монтаж – даний спосіб повністю зберігає цілісність і якість вагонки.
 • Дає можливість новачкові зробити монтаж на професійному рівні. Зведений до мінімуму ризик відколів, тріщин лицьової частини дошки.

Недоліки

 • Кропіткий, займає більше часу. Хоча при використанні електричного степлера або пневмомолотка час монтажу порівняно з іншими способами істотно не різниться.
 • Дорожче.
 • При вищезазначених аспектах не дає кращої якості, оскільки приховане кріплення можуть забезпечити й інші види кріплення, що значно перевершують клямери за цими критеріями.
 • Не витримують великого навантаження. Навантаження може виникати при перепадах температур, коли вагонка “хоче” викрутитися.
 • Виключені при зовнішній обшивці.
 • Іржавіють. Хоча їх роблять оцинкованими, практика показує, що в парильні вони все-таки іржавіють.
 • Мають відповідати вагонці. Тут універсальність не надто універсальна, але якщо бути уважним, помилки не станеться.

Отже, зробимо висновок щодо клямерів.

Якщо ви новачок, вас цікавить внутрішня обшивка в опалювальному приміщенні і ви хочете здійснити монтаж самостійно, кляммери для вас як раз підійдуть. Якщо хоча б один з цих пунктів не збігається, вам краще подумати про інший вид кріплення.

Саморізи

Найміцніший спосіб обшивки, рекомендується для парилень і зовнішніх робіт з вагонкою.

Використовується унівесальний саморіз (жовтий) діаметром 3 мм відповідної довжини.

Кріпиться під кутом 45 градусів в паз, голівка саморіза маленька, елементарно вмінаєтся в деревину і ніяк не заважає наступній дошці. Заради збереження цілісності вагонки перед вкручуванням саморіза потрібне засвердлювання. Завдяки жовтому кольору практично не видимий навіть в місцях, де не виходить приховане кріплення, зокрема в тих, що прикриваються куточками-плінтусочками.

Особливо зручно працювати з двома шуруповертами – один засвердлює, інший закручує. Це максимально збільшує швидкість роботи.

Висновок: саморізи є універсальним способом укладання вагонки, підходять для будь-якого типу укладання.

Для наочності зведемо всі критерії та оцінки в таблицю.

Кріплення Способи укладання Простота монтажу Швидкість монтажу Міцність з’єднання Дешевизна кріплення
Фінішні цвяхи У тіло дошки 4 5 4 4
Цвяхи Універсальний 3 5 4 5
Скоби Вертикально і зверху вниз 4 5 4 4
Клямери Вертикально і зверху вниз 5 3 3 3
Саморізи Універсальний 4 4 5 4