Щоб вагонка служила довго і радувала око, потрібно не тільки попрацювати, але й розібратися в питанні, особливо якщо задача з ускладненнями. Дерев’яна вагонка – це натуральний матеріал, який боїться перепадів температури й вологи. Саме тут і криються підводні камені укладання вагонки, адже цих факторів взимку надворі та в лазні предостатньо. Тому приділимо особливу увагу цьому не зовсім простому питанню. Отже, з чим нам потрібно розібратися, на що звернути особливу увагу та які поради врахувати.

 

Порода вагонки

Перше, з чим варто грунтовно розібратися – це порода вагонки: сосна, дуб, вільха, липа, осика, модрина або кедр, термооброблена деревина. Це є лобальне питання, йому ми присвячуємо окрему статтю Вибір породи вагонки.

 

Горизонтально чи вертикально

Для лазні та сауни це, можна сказати, найактуальніше питання, на якому дуже багато спотикаються. Через те, що вагонку швидше й простіше укладати вертикально, найняті робочі, чи то не розібравшись в темі, чи то бажаючи швидкого заробітку, саме так і роблять. Але це питання тягне за собою цілий ряд інших, наприклад:

Вентиляція за вагонкою. Без доброї вентиляції за вагонкою може збиратися волога, яка, в свою чергу, сприяє гниттю.

Ремонт підлоги. При вертикальному розташуванні вагонки він значно ускладнюється, а в лазні ремонт підлоги часто буває необхідний.

Нерівномірне ссихання й розсихання. Через різницю температур вгорі та внизу приміщення (а вона може досягати декількох десятків градусів) вагонка поводиться по-різному. В результаті щілини будуть більш яскраво вираженими. Читайте детально про горизонтальне і вертикальне кріплення вагонки.

 

Кріплення

Важливим є й питання кріплення. Оскільки постійні температурні перепади змушують вагонку рухатися, а іноді й вивертатися, є сенс закріплювати її якомога міцніше, тобто саморізами – унівесальний саморіз (жовтий) діаметром 3 мм відповідної довжини. Він і тримає добре, і шляпка не заважає, і оброблений проти окислення. Детальніше про кріплення ви можете прочитати в огляді кріпильних матеріалів для вагонки.

 

Вентиляція

Вкрай важливий пункт – правильна організація вентиляції, оскільки вона безпосередньо впливає на довговічність конструкції. За умовою неправильної вентиляції волога накопичується на внутрішній частині вагонки і можливо ушкодження самої вагонки, каркасу й стін. Вентиляція починається з каркасу. Каркас повинен бути так продуманий, щоб за вагонкою циркуляція повітря була безперешкодною. Для цього каркас робиться вертикальним або, якщо вагонка буде монтуватися вертикально, повинен сідати на додаткові бруски-підкладки. Також по краях вагоночного «килима» залишається зазор 15-20мм. Детальніше про каркас.

 

Покриття

 

Лазня, сауна

Антисептування захищає деревину від мікроорганізмів, цвілі тощо.

Для покриття у лазні ставляться особливі вимоги, оскільки при підвищених температурах виділяються складові речовини покриття. А вони повинні бути нешкідливими. Можна залишити вагонку без спеціального покриття, але тоді є ймовірність, що незабаром вона буде виглядати непривабливо або на ній заведеться живність типу грибка. Хоча в принципі такий варіант можливий. Для цього в минулі часи по вагонці проходилися паяльною лампою, виділялася смола, і вагонка набувала такий собі привабливо-застарілий вигляд. Інший варіант – це міняти вагонку кожні кілька років. Але все це ідеї з минулого. Сучасні технології пропонують декілька варіантів покриття для дерева в лазні чи сауні, такі як Тіккуріла «Супі Саунасуоя» (Supi saunasuoja), «Супі Лаудесуоя» – для полиць та лавок, «Evrotex-Сауна» або натуральні воски. Детальніше це питання обговорюється в статті Покриття дерев’яної вагонки.

 

Зовнішня обробка

Для зовнішньої обробки вимоги інші. Обсяг у таких випадках зазвичай великий і оновляти покриття через кілька років бажання немає. Аби уникнути цього, потрібно ретельно продумати схему покриття. Наведемо для прикладу кілька робочих схем:

 

Із збереженням структури вагонки

1-й шар: грунтовка-антисептик глибокого проникнення (Cuprinol Wood Preserver Clear)

2-й і 3-й шар: пропитка плівкотвірна кольорова або безбарвна. Кількість шарів впливає на насиченість кольору (Dulux Trade Protective Woodsheen)

4-й шар: лак для зовнішніх робіт (Cuprinol Yacht Varnish)

При такій системі забарвлення Ви отримуєте:

  • Повний захист дерева як зсередини, так і зовні
  • Необхідність перефарбовувати тільки через 10 – 15 років

 

З зафарбовуванням структури вагонки

1-й шар: грунтовка-антисептик глибокого проникнення.

2-й шар: грунтовка-підшар вирівнювальна (Dulux Trade Undercoat)

3-й і 4-й шар: фарба алкідна кольорова (Dulux Trade High Gloss Finish)

Через 10 років фінішний шар потрібно буде оновити.

 

Економ варіант для повного зафарбовування дерева

1-й шар: грунтовка-антисептик глибокого проникнення

2-й шар: Cuprinol Landscape Shades – фарба для дерева напівматова

 

Зовнішня обшивка вагонкою. Декор

Мода на різні стилі з часом повертається, і сьогодні знову стають актуальними дерев’яні фасади й різьблення.