Пиломатеріали

Виробництво пиломатеріалів

Пиломатеріали – це продукт розпилу деревини. Традиційно в нашій країні для цього використовується сосна, також дуже популярні ялина, модрина і кедр. Також для виготовлення пиломатеріалів можуть використовуватись сорти липи, вільхи, клена, дуба, ясена, граба, черешні. До більш доступних можна віднести пиломатеріали з берези й тополі.

Вплив зовнішніх факторів багато в чому визначає якість пиломатеріалів, їх міцність та довговічність. Це насамперед гниття виробів з пиломатеріалів,

поразка їх комахами і загоряння. Виробництво пиломатеріалів передбачає ряд заходів для захисту й збільшення терміну служби деревини. До цих заходів належать: – сушіння пиломатеріалів – просочування деревини інсектицидами, антисептиками і антипіренами – заходи щодо запобігання загоряння та перезволоження конструкцій в процесі експлуатації.

Насамперед це стосується запобігання гниття пиломатеріалів. Для цього передбачають надійну ізоляцію дерев’яних конструкцій від фундаменту та землі, роблять вентиляцію і захист від атмосферних опадів. На жаль ніякі заходи не можуть назавжди захистити деревину від руйнування – з часом дерево втратить свою міцність. Але за допомогою захисних заходів при виробництві пиломатеріалів можна значно збільшити їх термін служби.

Фактори, що впливають на якість пиломатеріалів при виробництві

Дуже важливим аспектом при виробництві пиломатеріалів є вологість деревини. При природній вологості деревини (35-80%) пиломатеріал може стати непридатним всього за кілька днів, особливо якщо штабель деревини покладений щільно. Цей факт робить неможливим транспортування «сирого» матеріалу на більш-менш далекі відстані. Для тих, хто купує пиломатеріали оптом, на це варто звернути особливу увагу. Транспортування пиломатеріалу слід здійснювати тоді, коли він досяг «транспортної вологості» – нижче 22%. Для цього пиломатеріали піддають атмосферному сушінню.

Пиломатеріали транспортної вологості можуть застосовуватися на будівельних об’єктах незначної важливості та для виготовлення піддонів. Для більш відповідальних конструкцій, а також для виготовлення меблів і обробки приміщень вологість пиломатеріалів має бути 6-14%. Це досягається застосуванням спеціальних сушильних камер, в суворій відповідності з ГОСТом.

Купуючи пиломатеріали від виробника, можна не тільки заощадити гроші, не витрачаючи їх на різні накрутки і транспортні витрати, але й придбати більш якісний матеріал.

Устаткування для виробництва пиломатеріалів

Лісопильні рами. Гатерна технологія

Гатерна технологія належить до розряду застарілих. Для організації виробництва на основі гатерної технології потрібно чимало грошей.  Пиломатеріал, вироблений на таких рамах відрізняється підвищеною шорсткістю й поганим пропилом дошки. Крім того, перед обробкою пиловник доводиться сортувати принаймні за 12 типорозмірами, а також обмежувати діаметр – не більше 70 см. Ця технологія має і свої плюси – це низькі вимоги до кваліфікації робітників, висока продуктивність і стабільність нарізання.

Стрічкова технологія

Це відносно нова технологія, що вимагає досить високу кваліфікацію робочого персоналу. Ця технологія вигідна для обробки пиловочника великого діаметру. Стрічкові верстати можна поділити на два типи: верстати з вузькою стрічкою (20-60 мм) і верстати з широкою (100-300 мм) стрічкою. Стрічкові верстати не вимагають установки дорогого фундаменту, і товщина різу у них всього 2-3 мм (при тому, що вони можуть обробити стовбур понад 1 метр). Це скорочує кількість відходів і підвищує вихід корисного продукту до 70%.

До недоліків стрічкових верстатів можна віднести часту зміну витратних матеріалів, що спричиняє збільшення собівартості продукту. Наприклад, при обробці мерзлої або брудної деревини вузька стрічка приходить у непридатність вже після обробки 10 м³ пиловочника.

При використанні широких стрічок продуктивність збільшується, проте для обслуговування таких стрічок потрібні кваліфікований персонал і парк додаткового обладнання. Їх вартість також відрізняється на порядок.

Циркулярна або круглопильна технологія

Діаметр циркулярних пилок знаходиться в межах від 900 до 1100 мм. Вартість такого диска відносно висока, але вона компенсується довгим життєвим циклом, близько 3000 м³. Перевага циркулярної пилки, за умови дотримання всіх норм і правил – висока швидкість різання. Так, досвідчений оператор верстата за 8-ми годинний робочий день може напиляти до 16 м³. Слід так само відзначити, що циркулярний верстат може працювати при температурі до -30 ºС.

Кутопильні циркулярні установки

Це окремий клас верстатів, який ще називають «кутовиками». Їхня суть полягає в тому, що 2 або 3 диска розташовані по 90 ° відносно один одного. З переваг можна відзначити великий діаметр пиловочного матеріалу (до 100 см і більше), великий коефіцієнт виходу готового продукту (до 70%) та заточку пил 1 раз за зміну. До недоліків належать необхідність мати дороге обладнання для заточування пил і низька продуктивність – близько 5 м³ за зміну.

ГОСТ по темі:

ГОСТ 6532-77 Пилки стрічкові для розпилювання деревини

ГОСТ 25135-82 Верстати стрічкові вертикальні для поздовжнього розпилювання колод

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *