Роботи з встановлення лаг повинні проводитися з особливим старанням, оскільки припущені помилки не можна виправити без демонтажу всієї конструкції.

Лаги являють собою горизонтально укладені елементи, на які далі буде укладатися дощатий настил. Застосування лаг у конструкції дерев’яної підлоги веде до правильного перерозподілу навантажень на всі конструктивні елементи підлоги. Також збільшуються якісні характеристики шумоізоляції та теплоізоляції (за умови правильно підібраного утеплювального матеріалу). Перед початком виконання робіт слід провести просочення елементів антисептичним засобом.

Наведу приклад оптимально розрахованих перетинів лаг при кроці 700 мм:

  • Довжина прольоту 2 м – перетин лаги 110×60
  • Довжина прольоту 4 м – перетин лаги 180×100

Як правило, в якості лаг використовують рівний брус з деревини хвойних порід, товщина якого дорівнює 50-100 мм.

Приблизну висоту лаги розраховуємо виходячи з таких доданків:

  • Висота черепного бруска (50 мм)
  • Висота накату (25 мм і більше)
  • Товщина утеплювача (з теплотехнічного розрахунку згідно місцевості)
  • Вентиляційний зазор (2-3 см)

Товщина теплоізоляційного шару в нашому регіоні може бути 200 мм, але не менш, ніж 150 мм – залежно від властивостей і характеристик утеплювача.

Вибір товщини дошок робиться на основі більш економічно вигідного варіанту, або в залежності від конструктивних особливостей споруди.

Необхідно розрахувати крок лаг. Він розраховується виходячи з товщини запланованого покриття. Якщо використовуються легкі дошки, то лаги укладають густіше. Для більш міцних дошок крок робиться більшим.

Нижче наведемо кроки лаг при застосуванні основних уніфікованих видів товщини дошок:

Товщина дошки для підлоги, мм Відстань між лагами, мм
20 30
24 40
30 50
35 60
40 70
45 80
50 100

 

Дизайн

Загальноприйняте розташування лаг – перпендикулярно напрямку світла з вікна так, щоб дошка підлоги при укладанні була розташована у напрямку основного світла.

Рекомендується в коридорах встановлювати лаги поперек, а дошки вздовж напрямку руху.

Перед початком монтажу підлоги за допомогою рівня виставляють контрольну лінію, щоб перевіряти горизонтальність площини чорнової підлоги. Якщо у всіх кімнатах планується однакова висота підлоги, і кімнати не мають порогів, спочатку потрібно встановити найвищу точку чорнової підлоги, яка і стане основним орієнтиром для встановлення рівня по всьому будинку.

Порядок укладання

У першу чергу встановлюють перші маякові лаги на відстані 2-3 см від стіни і вивіряють їх за допомогою рівня. Потім встановлюють лагу біля паралельної стіни і далі по контрольній лінії встановлюють всі інші елементи лаг.

Якщо треба підняти лагу по висоті, необхідно застосовувати антисептовані бруски потрібної товщини.

У місцях підвищених навантажень, наприклад біля дверних проходів, встановлюють подвійні посилені лаги. Використання та підкладання під лаги клинів не допускається.

Вивірку точності проводять за допомогою рейки з рівнем, перевіряючи лаги у всіх напрямках. Проміжки між лагою та вивіряльною рейкою не повинні перевищувати 3 мм.

Необхідно залишати зазор між торцями лаг і стінами та простінками не менш, ніж 8 мм.

Кінці лаг необхідно скріплювати, щоб вони не розійшлися в подальшому процесі настилання підлог.