Роботи по настилу дошки підлоги виконують після закінчення всіх основних видів робіт. Двері, дверні коробки і вікна повинні бути встановлені. Відштукатурені поверхні повинні бути витримані, стелі закінчені і, за необхідністю, зроблені цементно-піщані стяжки.

Буває, хтось хоче здійснити укладання дерев’яної підлоги в квартирі по стяжках. У цьому випадку для того, щоб не зменшувати висоту приміщення, можна замість основи використовувати ДСП або фанеру. Це стосується дошки підлоги товщиною не більше 25-30 мм.

Залежно від планування, потоку людей та інших переваг господаря бувають такі варіанти укладання дошки підлоги (мал. А-варіант укладання без зміщення, Б-варіант укладання зі зміщенням елементів дошки відносно один одного.)

Цвяхи або саморізи можна забивати через лицьову сторону, проте краще забивати навскіс в кут гребеня. Краще використовувати фрезовані дошки з пазогребневими крайками, оскільки цей тип з’єднання забезпечує в результаті щільнішу й рівнішу площину підлоги. До того ж, при коливаннях температури й вологості така підлога менш піддається деформаційним впливам.

Для укладання підлоги використовують як цільну дошку з живим сучком, так і клеєну. Причому в деяких індивідуальних випадках, наприклад при великій довжині приміщення, застосування клеєного пиломатеріалу має свої переваги, оскільки він менш схильний до деформацій на кручення і вигин. Вибір між цільною деревиною або клеєною робиться в кожному випадку окремо.

Навожу таблицю розмірів дошок підлоги нашого виробництва.

Товщина, мм Ширина, мм
20 118/146
28 95/115/160
34 106/146 / (186-цільна дошка)
45 108/140 / (195-цільна дошка)
50 160-тільки цільна дошка

 

Проте хочу зауважити, що за Вашим бажанням ми виконаємо матеріал за індивідуальними розмірами.

На торцевому боці дошок є поздовжні поглиблення 2 мм заввишки. Ці поглиблення зроблені для постійної циркуляції повітря по всьому межлаговому простору для запобігання появи гнилі. Крім того, завдяки їм досягається більш щільний контакт площини підлоги з лагами.

Якщо для укладання використовуються широкі дошки, рекомендується розташовувати дошки річними кільцями в різних напрямках.

Можливе додаткове кріплення дошок на клей. Клей покращує якість кладки, однак не є обов’язковим у застосуванні. Кріплення дошок саморізами обов’язкове в будь-якому випадку.

Розрізняють два способи кріплення дошок: 1.

    • Звичайний (простий): цвяхи забиваються в лицьову частину дошки. Цей спосіб застосовують для створення чорнових підлог у приміщеннях і госп. Будівлях.

2.

  • Паркетний метод: кріпильний елемент забивають під кутом 45 ° в кут гребеня з подальшим утопленням голівки в деревину. Цей метод застосовують для чистових підлог з декоративним призначенням.

Перша дошка

Перший ряд дошок укладається на відстані 10 – 15 мм від краю стіни шипами до неї й закріплюється з обох боків шурупами (пізніше цю щілину закривають плінтусом). Цвяхи забивають під кутом, голівку вбивають якомога глибше. Довжина кріпильних елементів повинна бути в 2-2,5 рази більше за товщину дошок. Цвяхи (саморізи) забивають по 1-2 в кожну лагу, голівки заглиблюють на 2-3 мм у дерево, для того, щоб не пошкодити інструмент при подальшій обробці підлоги, а також через естетичні вимоги. Спочатку при кріпленні дошок цвяхи забивають у крайні лаги, а потім у проміжні, що залишилися.

Після того, як перша дошка покладена, на відстані 5 см від краю в дерево забивають скобу. У зазор ставлять захисну рейку, між нею і скобою вбивають клин. Усі наступні ряди дошок укладаються шляхом вставлення гребенів у пази попередніх рядів і закріплюються з одного боку. Обов’язковою умовою є щільне підігнання рядів один до одного за допомогою скоб або клинів. Після того, як цвяхи вбили, скоби можна видалити. Таким чином встановлюють всі дошки окрім 2-4 останніх.

Остання дошка

Останні дошки укладаються вільно з проміжком біля стіни в 10-15 мм, а потім їх осаджують на шипи. При цьому бити молотком по дошці потрібно крізь дерев’яну прокладку, щоб не пошкодити поверхню. І взагалі необхідно звернути увагу на той момент, що всі роботи із застосуванням ударних та інших механічних впливів на саму дошку треба проводити із застосуванням дерев’яних прокладок.

Іноді буває складно встановити останню дошку. Полегшити справу можна вирівнявши верхню частину шпунта рубанком. Саму дошку проклеюють і прибивають цвяхами ближче до краю (цвяхи опиняться під плінтусом, їх не буде видно).

Шліфування

Проміжки між щільно підігнаними дошками не повинні перевищувати 1 мм.

Після закінчення всіх робіт, пов’язаних з укладанням, слід зробити ретельне вирівнювання дощатої підлоги.

Як правило, якщо підлога зроблена у відповідності з існуючими нормами та вимогами, то будуть мати місце лише незначні розбіжності по висоті між дошками, які легко вирівняти звичайним шліфуванням – спочатку шкіркою середньої зернистості, а потім дрібною. Якщо розбіжності значні, застосовується шліфування за допомогою шліфувальної машини.

Правильно й якісно відшліфована, а потім покрита лаком підлога має гарний та багатий вигляд.

Останнім етапом робіт є кріплення плінтусів.

Кріплення плінтуса

На сьогоднішній день випускається безліч різних видів плінтусів, різноманітних за кольором, стилем виконання й призначенням.

Призначення даного елемента полягає не тільки в естетичному вигляді, але й у приховуванні технологічно необхідного зазору між стіною і площиною підлоги. Аби плінтуси щільно прилягали до площини підлоги і стіни, в них роблять паз або скіс. Стикувати плінтуси по довжині необхідно під прямим кутом, а стикування в кутах здійснюється методом їх зрізання під кутом 45 °. Плінтуси повинні бути щільно притиснуті до стін, підлоги, перегородок. Плінтуси кріплять до стін шурупами 50-75 мм завдовжки на відстані 500-600 мм один від одного, і обов’язково в місцях стикування. Для провітрювання міжповерхових перекриттів застосовують плінтуси з нащільниками.

Після монтажу плінтуси обробляють і оздоблюють під колір площини підлоги. Якщо плінтуси виготовлені з дерева, то кріпильний елемент заглиблюється в дерево з подальшим шпаклюванням і шліфуванням.

Кожний окремий вид плінтуса має свої особливості кріплення й з’єднання. Тому при виборі треба враховувати всі деталі і консультуватися з фахівцем. На вибір виду плінтуса впливає не тільки вид покриття підлоги і його колірна гама, але й рівність стін, необхідність провітрювання порожнини підлоги.