Отже, ви зупинилися на дерев’яній вагонці як на матеріалі для оздоблення внутрішніх або зовнішніх стін вашого будинку, дачі, лазні. Можливо, ви вирішили використовувати вагонку для підшиву або облицювання фронтонів. Не будемо зупинятися на цільовому застосуванні облицювальної дошки. Візьмемо лише за константу, що ви вирішили працювати саме з дерев’яною вагонкою.

Як правильно вибрати вагонку?

1. Перед початком вам потрібно визначитися з породою деревинисосна, ялина, модрина, осика, липа та ін. Якщо ви робите ремонт самостійно, вибір породи деревини доведеться зробити самостійно. В основному це залежить від цільового призначення та ваших естетичних вимог. Якщо ви довірили справу професіоналам, то вони, швидше за все, порадять вам породу і навіть постачальника, де ви зможете купити потрібний матеріал.

2. Отже, ми вибрали породу вагонки. Тепер слід визначитися щодо того, якого перетину повинна бути облицювальна дошка. Вагонка має 3 параметри. Наприклад, 12.5х90х3000, де 12.5 – товщина в мм, 90- ширина, 3000 – довжина дошки. Останній параметр буде цікавити нас в останню чергу, оскільки після вимірювань площі, яка буде обшиватися, ви точно знатиме, яка довжина вагонки вам потрібна. Зазвичай вагонку продають з градацією по довжині через 10 сантиметрів. Товщина цікавить нас виходячи з того, яке навантаження буде нести на собі обшивальна дошка. Часто під вагонку укладають утеплювач і, якщо це обшивання стелі, слід брати більш товсту дошку, але понад 16 мм брати не варто. Вибір ширини вагонки визначається лише вашими естетичними вимогами. Слід лише пам’ятати, що для облицювання маленьких за площею стін варто брати вузьку вагонку, хоча навіть тут все залежить від вашого особистого смаку.

3. Якість. Це найбільш важливе питання, яке стає тоді, коли ви вже вибрали параметри і породу деревини. Як вже говорилося вище, можна довірити справу професіоналам. Але навіть тут є 2 сторони медалі: сумлінні працівники – виберуть хороший матеріал, скупі – виберуть дешевий, аби збільшити гонорар за виконані роботи. Я рекомендую зайнятися цим питанням самостійно. Зараз дуже багато спеціальних ринків та магазинів з продажу пиломатеріалів.

Перш за все, необхідно перевіряти вологість дошки. Кожний солідний продавець має вологомір. Попросіть його виміряти вологість кількох дошок у штабелі за вашим вибором. Вологість не повинна перевищувати 10% (в ідеалі до 7%). Потім слід перевірити, як стикуються між собою окремі дошки по всій необхідної вам довжині. Якщо навіть при першому погляді видно шаблеподібні або так звані “вертольоти”, це говорить про неправильне зберігання матеріалу або дефекти верстата, на якому вагонка була виготовлена. Під час перевірки стикування слід звернути увагу на зовнішній вигляд вагонкикількість сучків (якщо їх наявність передбачена сортом і породою деревини), якість стружки. Перед купівлею одразу слід обговорити, чи можлива заміна дошок, які не відповідають сорту матеріала, який ви купуєте. Зазвичай вагонка продається в поліетиленовій упаковці, і, якщо вам відмовили в розпакуванні декількох з метою ознайомлення з якістю, слід поставити під сумнів чесність продавця. Запевняю вас, верхня і нижня дошки в пачці в 90% випадків будуть ідеальними.

Ось найбільш важливі параметри, за якими обирається вагонка. Хоча подібними параметрами можна також користуватися при виборі блок хаусу, імітації бруса, дошки підлоги.