Пиломатеріали

Як правильно вибирати пиломатеріал?

Деревина та пиломатеріали на сьогоднішній день в Україні не є дефіцитом, на будь-якій будівельній базі ви знайдете їх широкий вибір. Але як, стоячи біля штабелів свіжопиляної ароматної дошки, вибрати якісний пиломатеріал?

Важливими є такі моменти:

 • тип пиломатеріалу
 • порода дерева
 • якість обробки

Ці характеристики визначають широкий діапазон не тільки за зовнішнім виглядом, але й за якістю, за ціною.

Отже, тепер докладніше про таку відповідальну справу, як вибір пиломатеріалів.

Сорт пиломатеріалу

Не забуваємо звертати увагу на сорт пиломатеріалу. На вітчизняному ринку продається деревина від четвертого (найгіршого) до нульового (найкращого) сорту, який визначається за кількістю та якістю сучків, і це непроста справа. Сорт свіжопиляного пиломатеріалу впізнати складніше, ніж струганого, оскільки сучки на ньому видно гірше. Якщо ви сумніваєтеся у виборі пиломатеріалу, тоді, можливо, варто залучити до справи фахівця в даній галузі. Але якщо у вас немає знайомого фахівця і ви будете самостійно купувати матеріал, постарайтеся не допустити закупівлі низькосортних або бракованих пиломатеріалів. Обізнаність у цій справі головна сила. Тому потрібно обов’язково володіти технічним мінімумом, який у стане в нагоді у забезпеченні якості споруди та оздоблення вашого будинку.

Точність розмірів

Якщо ви купуєте партію пиломатеріалів самостійно, обов’язково майте під рукою рулетку. Трапляється іноді, що в одній і тій самій партії пиломатеріалів, які теоретично повинні мати однакові розміри, спостерігається великий діапазон як за:

 • довжиною (можна виправити)
 • товщиною і шириною (складно виправити)
 • конфігурацією (практично неможливо виправити)

Якщо вчасно це не помітити, витрачені гроші і час можуть виявитися безнадійно втраченими. Різного роду вигини і деформації зазвичай серйозно порушують ідеальну геометрію конструкції.

 • Пропелер

Щоб уникнути пропелера та інших нерівностей, рекомендується для контролю використати тонкий і міцний шнурок, який потрібно прикласти до ребер дошки.

 • Довжина пиломатеріалу

Довжину пиломатеріалів теж постарайтеся оцінити на місці. Розбіжність по довжині перекладин, несучих балок або крокв без проблем видно неозброєним оком, але часто виникає ситуація, коли вам замість шостиметрової дошки підсовують партію коротших дошок, у яких до шести метрів не вистачає 20-50 сантиметрів.

 • Ширина пиломатеріалу

До того ж, кожна дошка в різних місцях може бути не однакової товщини. А через неправильно налаштоване устаткування або занадто швидке розпилювання колод трапляється, що «веде» кінці: з’являються вигини і потовщення дошки поблизу торців. Теслярі намучаться під час монтажу, якщо такої якості виявиться шпунтована дошка для підлоги. Як би то не було, більшість недоліків випливе, якщо не полінуватися і ретельно зробити кілька вимірів.

Міцність пиломатеріалу

Можлива низька міцність — це ще один поширений недолік пиломатеріалів. Найчастіше низька міцність лісоматеріалів виникає через порушення технології сушіння під час виробництва, а також у результаті попадання вологи при транспортуванні або зберіганні. Іноді низька міцність викликана використанням деревини молодих дерев в якості сировини на стадії виробництва. І ось це вже не виявиш за допомогою рулетки. Відзначимо відразу: дошки з випадаючими і чорними сучками відкладайте геть. Виникають ситуації, коли на оптових базах пропонують пиломатеріали з необробленими краями для несучих стін.

До такої деревини ставлення може бути двояким. З одного боку, погано стругані краї, – це, в основному, проблема зовнішнього вигляду будівельної дошки. Такий недолік, по суті, не позначається на загальній надійності і міцності зібраної дерев’яної конструкції. Однак, якщо краї погано стругані у дошок, призначених для зовнішнього або внутрішнього оздоблення, не зайвим буде вимагати їхньої заміни. Адже оздоблювальні пиломатеріали повинні виглядати бездоганно і не гаяти часу теслярів, що здійснюють облицьовування. За таку додаткову роботу вони обов’язково запросять додаткових грошей, і, крім того, швидкість роботи знижується в рази.

Природні недоліки пиломатеріалу

Зараз нагадаємо про різні природні недоліки деревини, які обов’язково позначаться на якості пиломатеріалів. Природні умови, в яких розвивається і росте ліс, впливають не тільки на внутрішню текстуру деревини, але й часто призводять до найнесподіваніших відхилень від розвитку і будови стовбура дерева. Це може стати причиною різних пороків, що накладають обмеження на сферу застосування пиломатеріалу. До таких відхилень відносять:

 • нарости
 • викривлення стовбура
 • розвилки по довжині
 • сучки

Вони спричиняють зміну кольору, порушення в самій текстурі і негативно впливають на міцність пиломатеріалу.

Сучки

Сучки з’являються в місці розташування гілок і сильно знижують цінність пиломатеріалу. Механічна міцність пиломатеріалів суттєво страждає в місцях сучків, оскільки сучок втрачає міцний зв’язок з основною частиною деревини після висихання. Крім того, в пиломатеріалах, призначених для оздоблення, сучки часто спотворюють зовнішній вигляд текстури. Для кожного сорту пиломатеріалу існують стандарти, які визначають для сучків:

 • допустима кількість
 • тип
 • максимальний розмір
 • відстань один від одного

У подробиці заглиблюватися не будемо, але при виборі пиломатеріалів пам’ятайте: чим менше в них сучків, тим краще.

Тріщини

Уникнути тріщин, на жаль, не вдасться: дерево – живий матеріал, тому під впливом внутрішніх напружень у стовбурі і природних факторів в деревині під час її зростання з’являються тріщини. Розрізняють тріщини:

 • отлупні
 • морозні
 • метікові

У сильний мороз внутрішня волога в деревині замерзає і розширюється. В результаті з’являються морозні тріщини – це радіально направлені наскрізні тріщини. Внутрішні напруги в стовбурі викликають відшарування окремих річних шарів, що призводить до появи отлупних тріщин, а також метікових, які йдуть до вершини уздовж стовбура. Крім цього, часто з’являються тріщини в результаті усихання. Велика кількість помітних оку тріщин має насторожити потенційного покупця і, як правило, змусити відмовитися від придбання таких пиломатеріалів.

Дефекти

Ще один небажаний дефект називається косошаром. Цей дефект являє собою різноманітні відхилення напрямку деревних волокон від поздовжньої осі стовбура. Пиломатеріал з таким пороком негативно сприймає поперечне навантаження. До одного з варіантів косошару можна віднести свилеватість – хвилясте розміщення завитків і волокон – локальне викривлення річних шарів. Ще один дефект – прорість – з’являється на ділянці дерева в результаті механічних пошкоджень деревної клітковини. Такий шматок деревини ускладнює обробку і псує зовнішній вигляд. Нарешті, можуть виявитися грибкові ураження пиломатеріалу. В результаті цього змінюються колірні тони дерева і механічні властивості пиломатеріалу.

Чи треба відмовлятися від покупки при виявленні будь-якого дефекту? Напевно, це не було б раціонально. Варто ретельно зважити, для чого потрібні дані лісоматеріали: для стін, підлоги, опалубки, обробки чи крокв. Причому при обробці «дефекти» у вигляді мальовничої текстури, викликаної сучками і наростами, можуть бути вигідно обіграними.

Вибір оздоблювальних пиломатеріалів

Найкопіткіший відбір варто проводити при виборі профільних елементів (дошка підлоги, вагонка, блок хаус, обшивальна дошка) для обробки. Враховуючи декоративне призначення подібних елементів, відзначимо, що вони не повинні мати сильних вад деревини, за винятком торцевих некрізних тріщин розміром не більше 10 мм, а також зрощених сучків довжиною не більше 20 мм та косошару (нахилу волокон) до 10%. Жорсткі вимоги варто пред’являти тільки до видимих (лицьових) поверхонь елементів оздоблення. Пороки більших розмірів (але, знову ж таки, в межах розумного) можуть бути наявними на поверхнях, невидимих під час подальшої експлуатації виробів.

Вологість деревини повинна відповідати деяким вимогам. Вологість деталей інтер’єру має бути в рамках 8-12%, деталей фасаду – 12-18%. Однак на око визначити її не вдасться.

Наприкінці слід згадати про те, що все більше постачальників і реалізаторів пиломатеріалів в сучасних умовах готові застрахувати покупця від придбання бракованих пиломатеріалів. Для цього складається договір на постачання пиломатеріалів, де відображаються різні юридичні аспекти угоди, а взаємовідповідальність покупця і виробника – в їх инструктивному супроводі. Зазвичай, про високий рівень виробника свідчить продаж пиломатеріалів на експорт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *